יום שלישי, 15 במאי 2012

רוחות של שינוי

על טרנד הרטרו שנות ה- 20, המכונה גם "הצ'רלסטון",
טרנד שהוביל בית האופנה גוצ'י, כצפוי, הפך למראה הנכון והעדכני לקיץ 2012.


כידוע אופנה היא תולדה של תרבות, היא לא נוצרת מאין, היא חיה בתוך קונטקסט רחב של תקופה על קורותיה. 80 שנים אחורה, לשנות ה- 20, הידועות גם כשנות ה-20 הסוערות, העולם אחרי מלחמה, מהחזית שבים גברים בלתי מתפקדים, או במקרה הגרוע לא שבים כלל. מכורח המציאות, נשים הופכות מעקרות בית משועממות לציר המרכזי המנהל את כל תחומי החיים בעורף, על כן, נחשבות שנים אלו "שנים פמיניסטיות" בהן נשים לראשונה ממלאות תפקידים משמעותיים בחברה ובהמשך ממנפות את העשייה לכדי התאגדות וגיבוש תנועות מוכרות לשוויון זכויות לנשים, כמו התנועה לשחרור האישה. בשנים אלו, בארה"ב למשל, לראשונה, משתתפת אישה בבחירות (1920), יותר ויותר נשים מאמצות אורח חיים שנחשב עד עתה גברי כמו עישון, בילוי לילי במועדונים (כן כן, היום זה נראה מה זה בסיסי...). רוחות השחרור לא פסחו על האפרו אמריקאים, והקרבה בין שחורים ללבנים הולידה סגנון מוסיקה ייחודי לתקופה, הלא הוא הג'אז, שלצליליו פיזזו יחד שחורים ולבנים את מחול ה"צ'רלסטון". אכן הייתה זאת תקופה רומנטית, תקופה שבה מתחזק גם הפשע המאורגן בארה"ב בעקבות חוק היובש האוסר על מכירת וייצור אלכוהול, והעולם מתוודע לארגון המאפיה, הרבה חליפות, שיער משוח בברילנטין ותת מקלע... על רקע תקופה זו נכתבו יצירות רבות המוכרות ביניהן מתחום הקולנוע; גטסבי הגדול, הסנדק, רוחות של תשוקה, זוכה האוסקר האחרון "הארטיסט" ועוד. כאמור, גם אופנה היא אמירה, והיא מתאימה עצמה לרוח התקופה, וכך השחרור הנשי הכללי, מביא גם לשחרור במראה ובסטייל, שעד כה היה הדוק ושמרני.

המראה מתאפיין בעיקר בשמלות מיני משוחררות בעלות גזרה ישרה, וקו מותן נמוך המגיע לאזור האגן, מראה מאובזר- כובעי קלוש, קישוטי שיער, תיקים וקשתות, שרשראות פנינים ארוכות, בדים וטקסטורות משי, סאטן, טפטה, זמש, תחרות רקמות, סגנון ארט-דקו גיאומטרי, פאייטים ופרנזים, הרבה פרנזים, שכידוע תורמים להדגשת תנועת ריקוד הצ'רלסטון ומתנפנפים להם עם קצב הגוף. השיער שקוצר הפך בוהק מתמיד וסורק למשעי, הפנים אופרו בתעוזה רבה ובכבדות, אדום לשפתיים, שחור בעיניים. והכול בעיקר:    נ ו צ ץ.

הרטרו לשנות ה- 20 ולמראה הצ'רלסטון, בא לידי ביטוי בימינו החל מנעליים, ועד לקישוטי שיער מרהיבים. הכוכבות ההוליוודיות כבר אימצו את המראה והן מתהדרות בשמלות פאייטים בעלות קו מותן נמוך בעודן נכנסות אלי גאלה כזו או אחרת או צועדות על שטיחים אדומים.

אבל... ויש אבל, הגזרות הללו לא הולמות את בעלות האגן הרחב, ולשם כך, ישנן וורסיות נוספות לשמלות הצ'רלסטון המסורתיות, שמשמרות את הסטייל אך גם מדגישות מותן.

וכדי לא להיות קורבן אופנה, נמליץ שלא להשתמש בכל מאפייני הטרנד באותה הופעה כדי שלא ניראה חלילה בתחפושת בדרכנו אל מסיבת פורים במתנ"ס בחדרה. למראה עדכני, שלבי בין לוקים ושמרי על המינון. ביומיום למשל, שלבי תיק פרנזים, שרשרת פרנזים, קשת לשיער, אחד מאלו עם מראה קז'ואל ג'ינס, לערב, תוכלי ללבוש שמלת צ'רלסטון מנצנצת כהלכה ולנפנף בשמחה בפרנזים (גדילים בעברית תקנית).

אז מה היה לנו? סערות, שינוי, שחרור, וריקודים, That's the spirit.
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה