יום חמישי, 20 בספטמבר 2012

שמונה גוונים של כחול

מתגעגעת סדרתית, כזו אני, לא סתם יוצא שכמעט כל פוסט שאני מעלה כאן בבלוג, קשור איכשהו לחווית ילדות שעברתי. הרבה פעמים יצא לי לשאול את עצמי למה, האמת היא שאני ממש לא יודעת, אולי כי אני כזאת, רגשנית להחריד, בעלת לב המכור לנוסטלגיה, רומנטיקה וגעגועים. אומרים שמי שלא מכיר את העבר אין לו עתיד, ואני משתדלת לנצור כל פירור ממנו, אפילו אם הוא לא כזה רחוק. אז גם הפעם, פוסט אופנתי והכי הכי עדכני, עם קישור לעבר, לילדות ולספר אחד שאהבתי במיוחד.
"חרוז כחול של מזל" ספר ילדים מופלא שכתבה נעמי וישניצר, סיפור על ילדה שהגיעה ארצה בשנות ה 40' טרם קום המדינה במבצע מיוחד להברחת ילדי סוריה לארץ, פה שוכנה אצל משפחת אומנה בקיבוץ יהונדב. וישניצר מתארת בספר באופן נוגע ללב את קורותיה של "זכיה" ילדה בעולם זר ולא מוכר, על רגשות הבדידות, הניכור וחוסר השייכות, כשכל שיש לה עלי אדמות, הוא חרוז כחול של מזל אותו היא עונדת על צווארה והוא זה שמחזק אותה, מעניק לה כוח, ומשמש שריד, מזכרת יחידה מעברה וממקום מוצאה. וכמו בכל סיפור ילדים, על אף הקשיים, זוכה לבסוף "זכיה" בשם חדש, אסתר, וגם בלבו של הבחור השווה ביותר בסביבה, האח הגדול במשפחה האומנת אליה הגיעה. מושפעת אז, בדיוק כמו היום, הלכתי חודשים עם חרוז כחול על הצוואר... ספר קסום, מאותם ספרים שגם אחרי 25 שנים ויותר לא שוכחים, קלאסי קוראים לזה.
לצבע הכחול מייחסים בתרבויות ובמסורות רבות סגולות של מזל והגנה, זהו צבע שנחשב מאז ומתמיד בעל כוחות מיסטיים, ואולי אם נביט סביבנו, גם נבין למה, כחול הוא הים, כחולים הם השמים, נדמה שפלאי הבריאה הכי גדולים הם בצבע כחול. יש בכחול משהו מרגיע, שלו, ועם זאת חזק ועמוק, ועל כן אף ניקשר עם מגוון סממני מלכות ואצילות.
השנה, מקבל הצבע הכחול התייחסות מיוחדת על המסלול. מעצבי העל כמו גם הרשתות, מציגים קולקציות בהן הצבע הכחול דומיננטי, כך שמסתמן כי המגמה הכחולה תהיה אחת הבולטות החורף. הכחול בעונה הנוכחית מככב על שלל גווניו, ובעיקר בגוון הרויאל, נוטה לצבעוניות מטאלית, מעין כחול אייס, עם השפעות עתידניות, פחות הכחול הניאוני שהכרנו מהקיץ.
אז כדי שתהיינה מוכנות לחורף הזה, ולא תיתפסנה חלילה בלי פריט אחד לפחות בצבע של העונה, קיבצנו שמונה המלצות לפריטים הכחולים הכי אפנתיים ונתנו בגוניהם שמות, פשוט לבחור פריט או שניים כחולים למלתחה, ואת מסודרת העונה. ואולי, אין לדעת, אולי הכחול העונה יביא לכולנו ברכה, בדיוק כמו אותו חרוז בסיפור הילדים ההוא, מפעם, כשהייתי ילדה.
שתהיה לכולנו שנה טובה, מלאת מזל, סטייל והצלחה!


 שמלת וינטאג' by רוני קנטור 
(צילום דרור בן נפתלי)


 עגילי "ואלרי" by מיכל בן עמי


 תיק גב MEDUSA by

 עקב סירה by קסטרו CASTRO

 שרשרת פרספקס מניפה H+H Collection by
להשיג ב ADIKA משקפי שמש Retro Super Future by 


סניקרס עקב Isabel Marant by

2 comments:

 1. מאוד אוהבת כחול
  השרשרת מהממת
  והשמלה של רוני קנטור ... היתי שם היום כי יש לי 50% ליומולדת ראיתי משהו דומה ממש יפה :)

  השבמחק
 2. אהבתי מאוד את הקישור שעשית בין הספר לבין עולם האופנה הרווי בצבע.
  פעם היו דברים אחרים, היום הילד שלי עסוק כל היום בלהזיל ריר מול
  סרטי ילדים לצפייה ישירה ואי אפשר לקבל ממנו תשומת לב עד שמכבים את המסך.
  אני מתה על רוני קנטור, חצי מהמלתחה שלי מהחנות שלה.

  השבמחק