יום שלישי, 26 בנובמבר 2013

מי מפחד מילדות רעות?

תצוגה מקדימה

הרהורים על באד גירלס

אני אוהבת באד גירלס אולי כי בעיניי הן כל כך טובות. כל כך הרבה דובר באחרונה על ילדות רעות, "לא מוסריות" כך כינו אותן, כך כינתה אותן החברה, התקשורת, ילדות בנות 15, 16, 17, מופקרות, שרמוטות, זולות. אבל ממתי להיות בת 15 זה פשע? ממתי להסתנוור מאליל נעורים זו עוולה? להעריץ זמר, אומן, יוצר, ואפילו עמית לעבודה, את הבוס את המורה, זה לא מוסרי? ומי שמנו בעצם לשפוט? אנחנו שופטים, קובעים, חורצים גורלות במחי סטטוס בפייסבוק, ולרגע לא עוצרים להסתכל עמוק פנימה, להביט במראה הגדולה שה"פרשייה" הציבה בפנינו, להבין את גודל הטינופת, הרפש, הלכלוך, הכיעור שדבק בנו, בכולנו. כמה קל זה להאניש את הכיעור, ולייחס אותו לאחרים, לאלו הלא מוסריים, במקרה הזה, לאותן "ילדות רעות", התגלמות כל העוולות שלנו כחברה. חטא ההיבריס, העיוורון, שכרון החושים, זהו לא חטאו של הזמר המפורסם זהו החטא שלנו, חוסר היכולת להבחין בין טוב לרע, בין צדיק לרשע, בין מותר ובין אסור, הכסף הגדול מסנוור את עינינו, ומדכא את היכולת שלנו לזכור מי אנחנו באמת. אנחנו עומדים מול המראה ובוחרים להיתמם, להאשים את ההוא ואת זה. אז לא! אף-אחד לא אשם חוץ מאיתנו, אנחנו אשמים, רק אנחנו. מהן ומיהן אותן "ילדות רעות"? במה פשעו? ומה חטאן? "ילדות רעות" מעין שם כללי שמייצג את כל מה שאנחנו לא, אנחנו הצדקנים, אנחנו הערכיים, המוסריים, הטובים. כשמפרקים את המושג הזה "ילדות רעות", את המונח הזה, את ההכללה, כשמסיטים מעט את הוילון, עומדות שם בסה"כ בנות צעירות, ילדות שבריריות, רועדות, מבוהלות, שמבקשות מעט חום ואהבה, הן יכלו באותה מידה להיות שלי ושלך, יש להן עיניים, שפתיים, אוזניים, יש להן פנים ויש להן גם שם. מלבד להיות תמימות ככל בנות גילן הן לא עשו דבר רע, פשען היחידי הוא תמימותן. הן לא אשמות בכך שלא הגנו עליהן, שהיו מי שכשלו מלמלא את תפקידם. לנוכח כל אלו הצביעות גואה, לא מניחה את הדעת, כשלצפות בתכניות פח, ולשתף פעולה עם תרבות הרייטינג האווילית, שנועדה רק לפאר ולהעצים את עגל הזהב של בעלי הממון זה בסדר, אבל ניצול של ילדות צעירות ותמימות בידי אותם בעלי ממון, יותר נכון בידי אלו שמונעים ע"י אותה מכונה בדיוק, זה לא! זה לא אנחנו, וזה לא קשור אלינו, זה שמור לילדות רעות, שיש להן הורים רעים, ומורים גרועים, וסביבה רעה, לא לאנשים כמונו. אנחנו נאשים את כולם, את הילדות, את התרבות, את התקשורת, את ההורים, את מערכת החינוך, את המוצא, כולם אשמים, רק לא אנחנו. אבל תביטו לרגע במראה הזו, זו שהושמה לנגד עינינו בכוח ובעצמה יתרה, אם תהיו ישרים, במבט אחד עמוק, אמתי, תגלו שאנחנו הם אלו שכשלו, אנחנו כחברה כשלנו! במקום לתקן, שפטנו, במקום להכיל הדרנו, ובמקום לקבל שוב הגדרנו. לא, בעיניי אין ילדות רעות, יש רק ילדות שטעו בדרך, ילדות שאנחנו במו ידינו הובלנו אל המקומות הלא נכונים, אנחנו שמטפחים את תרבות הכלום והשום דבר עם כל זפזופ בשלט, אנחנו בסיפור הזה הם הזאב הרע, לא אף אחד אחר, וכמה קשה להודות.
אין ילדות רעות, יש ילדות טעונות הגנה, שרק אנחנו נוכל להגן עליהן, כי לנערות צעירות מותר לטעות, גם לבוגרות יותר מותר, גם לנו לכולנו מותר, אנחנו בני אדם בסה"כ, שבירים כמו זכוכית, נידפים ברוח כמו עלים, השאלה היא האם נבחר מכאן להמשיך לטמון את ראשנו בחול, או שמא היום, עכשיו, נחליט לקחת אחריות ולתקן.
ילדות רעות, אתן טובות, יום אחד כשתקלפו לאט לאט, שכבה אחר שכבה את הקליפות, יופייכן האמתי יתגלה במלוא הפאר, כי בכולנו יש יופי, לעתים כשאין סביבנו מי שיחשוף אותו, זה הזמן שעושה זאת, הזמן מלמד אותנו ומלטש אותנו ממש כמו יהלום, עם הרבה מכות, ומהלומות וכאב.

לסיום, תמונות של הילדות הרעות הכי הכי טובות שיש. 

תהיו רעות,

הגר

איימי ווינהאוס

ריהאנה RIHANNA

קארה דלווין

סקאיי פררה

ג'ורג'יה מיי ג'אגר

ריטה אורה

סוקי ווטרהאוסאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה